Zima se blíží, podle předpovědi bruselské komisařky pro obchod Cecilie Malmström dorazí dokonce už někdy na přelomu července a srpna. Přibližně v tu dobu by podle jejích informací měla americká administrativa vyhlásit nová cla na evropské zboží a komisařka na to před dvěma týdny upozornila své rezortní kolegy z vlád členských zemí na pravidelné schůzce.

Podle dvou zdrojů citovaných serverem Politico členka Evropské komise vzkázala do hlavních evropských měst, že je potřeba se připravit. Američané míří vysoko, navrhovaný seznam obsahuje položky v hodnotě přibližně 22 miliard dolarů, a i když realita možná nebude až tak drsná, Evropa bude muset situaci nejen zvládnout, ale zřejmě také zahájit odvetná opatření. Seznam s americkým zbožím v podobné ceně je už ostatně sestaven a obchodní válka, podobná té, kterou Spojené státy vedou již měsíce s Čínou a nově také s Mexikem nebo Indií, tedy může vypuknout, rozbujet a pořádně zmrazit již tak chladné vztahy mezi spojenci v NATO. Proč se k tomu schyluje, je zajímavá otázka, na kterou stojí za to se na chvíli soustředit.

Unie už má připravená vlastní odvetná opatření.

Tweetni to

Komisařka Malmström ministry upozornila na to, že americká vláda odmítla pokračovat ve vyjednávání a rovnou se rozhodla přejít do útoku. Situace je přitom na vyjednávání jako stvořená, Trumpův krok se vlastně odvíjí od „spořádaného“ rozhodnutí Světové obchodní organizace v klasickém (byť složitém) obchodním sporu mezi dvěma…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte