Kultura

Žij tam, kde jsou písně

Odejít v době dospívání ze Sovětského svazu do Ameriky a napsat o této formující zkušenosti vtipnou knihu je nevídaný kousek, ale filmařce Oksaně Marafioti (1974) se povedl. Její románový debut Žij tam, kde jsou písně, který nyní vyšel česky, zachycuje probuzení ze snu o zemi dostatku, kde se po ulicích courají celebrity, do reality chudinské čtvrti a bolestného rozvodu rodičů. Přitom nejde o prvoplánovou řachandu ani teenagerské čtení, ale o jedinečný pohled, jenž se dívá na svět s citem pro komiku vyrůstající z všednosti.

Autorka má arménsko-romské kořeny a předsudků i pohrdání provázejících její rodinu po generace se nezbaví ani v nové domovině. Mnozí sice netuší, kdo jsou Romové, nicméně neznalost jazyka a zjevná odlišnost příbuzných jí stejně přidělí nálepku dalšího podezřelého přistěhovalce. Tehdy patnáctiletá Marafioti s ní ale úspěšně bojuje díky hudebnímu talentu, přirozené inteligenci a lásce. Touha zapadnout a ovládnout nový jazyk se v ní pere s rodinnou (především romskou) tradicí i očekáváním i rodičů. Chtěla by být úspěšnou klavíristkou, ale otec by si přál, aby převzala věštecký byznys. A sváření nového a starého, rodinného a individuálního, tradičního a moderního, mužského a ženského, to vše vytváří dynamiku vyprávění a mnoho komických situací.

Otec začátečnickou angličtinou vysvětluje prodavačce v gypsy butiku, že její cetky s romstvím nemají nic společného, nevlastní matka ji donutí přinést vlas prodavačky kvůli zaklínání, vlastní matka se na…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte