Po řadě volebních neúspěchů přišel vyložený propadák. Sociální demokracie nezískala při volbách do Evropského parlamentu ani čtyři procenta hlasů a přišla o všechny své poslance. V nejstarší české straně zvoní alarm: už nejde o to, jak dohnat ztrátu. Nynějším hlavním tématem je najít návod, jak se vůbec udržet na tuzemské politické scéně.

Nejsme velcí

V rozhovorech se sociálními demokraty nejčastěji zaznívá, že strana „musí znovu najít srozumitelný příběh“ a musí „konečně začít“ mluvit „jasným a jednoznačným hlasem“. Jinými slovy: přesvědčit voliče, že sociální demokracie jim je ještě k něčemu dobrá, a skoncovat s kompromisním stylem předsedy Jana Hamáčka.

„Už nejsme velká strana, která může řešit všechny problémy světa. To je fakt. Musíme si najít dílčí témata, ve kterých budeme užiteční, a trvat na nich,“ říká místopředseda Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě a nově i adept na post ministra kultury. „A to je ochrana slabších,“ dodává. Má na mysli například zájmy zaměstnanců, spotřebitelů nebo malých podnikatelů, které sociálním demokratům může hnutí ANO (vedené miliardářem a velkopodnikatelem) obtížněji sebrat.

„Neustále ohlašujeme plány, které pak troskotají.“

Tweetni to

Že se to sociálním demokratům dlouhodobě nedaří, si myslí i politolog Lukáš Jelínek. „Když už přijde ČSSD s nějakým nápadem – třeba zvýšení rodičovské –, buď si ho přivlastní ANO, nebo ho sociální demokraté nedotáhnou a voliči si ho s nimi nespojí,“…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte