Kultura

Cesta k nesvobodě: Rusko, Evropa, Amerika

Timothy Snyder ukazuje, o co jde Putinovi a proč tomu zatím Západ nedokáže čelit

Když se v médiích objevila první zjištění, že za vražedným útokem na Sergeje Skripala stáli agenti ruské vojenské rozvědky GRU, šířily se na sociálních sítích pochyby. Takhle amatérsky postupovali? Vždyť je lehké vystopovat jejich pohyb, zachytily je kamery, dala se dohledat jejich agentská historie, vysvětlení poskytnuté ruské televizi působí nedůvěryhodně. To nemůže být pravda. A podobně zaznívalo: Ruští vojáci na Krymu? Na východě Ukrajiny? Vladimir Putin to přece popřel. Podle něj si uniformy dnes může koupit kdekdo. Jenže pak zásah přiznal. To mu nevadí, že všichni vědí, že nemluví pravdu? Nejen že nevadí, on v to doufá.

Putin vytváří systém, ve kterém pravda přestala existovat. Není podstatné, co je realita, ale co říká vůdce. Čím častější změna postojů, informací, výroků, tím lépe. Vzniká naprostý chaos, pocit nejistoty, ztráty orientace. Všichni vidí jediný pevný bod: vůdce. A pokud lidu lže i on, je to dobře, protože chce lid ochránit. Jistě, ve společnosti, v níž pravda neexistuje, neexistuje ani osobní svoboda. Kdo by ji ale chtěl, když všude vládne chaos?

Současné vedení Kremlu si tímto způsobem podmanilo ruskou zemi tak efektivně, že se nabízela otázka: Co kdybychom to zkusili vyvézt na Západ? S využitím sociálních sítí, dezinformačních webů, koupených politiků je to snadnější než kdykoli předtím. Demokracie stojí na důvěře. Co když ji oslabíme, otrávíme? Nebude to efektivnější než všechny ozbrojené konflikty? Nezačnou pak lidé sami pracovat v našem zájmu?…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2235

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte