21-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

O významu spánku pro mentální zdraví už jste asi slyšeli. Z výzkumů se zdá, že pro zachování duševní harmonie představuje pravidelný a dostatečný spánek jednu z nejdůležitějších podmínek. Nevyspalý mozek je mnohem náchylnější ke všemožným potížím, mimo jiné k propuknutí deprese. I proto lékaře fascinuje, že u určité části pacientů s chronickou depresí se tahle zákonitost občas úplně obrátí – vytouženou úlevu jim může přinést, když spánek naopak vynechají. V několika zemích světa se prosazuje experimentální léčba spánkovou deprivací a výsledky jsou docela nadějné.

Každá druhá noc

Pozoruhodného efektu si poprvé všiml už v roce 1818 německý psychiatr Johann Christian August Heinroth, když se spánkovou deprivací experimentoval u svých pacientů trpících „melancholií“, jak se tehdy říkalo. O nějakých sto padesát let později se v jeho stopách vydali moderní následovníci a postupně vzniklo několik standardizovaných léčebných postupů. V psychiatrii šlo vždy o okrajovou záležitost, která se dodnes významněji uchytila jen v některých zemích, nejvíce ve Skandinávii, v Británii, USA nebo Itálii.

Reportáž ze specializované kliniky v Miláně přinesl před časem vědecký magazín Mosaic Science. Šéf kliniky a dlouholetý výzkumník téhle experimentální terapie Francesco Benedetti pacientům s těžkou depresí, na niž nepomáhají běžné léky, ordinuje následující kúru: Každou druhou noc z týdenní hospitalizace v jeho nemocnici stráví bděním. Personál dává pozor, aby měli dost zábavy a…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte