Američané se dnes mezi sebou neshodnou prakticky na ničem. Vztah k Číně ale patří k oblastem, na kterých se jejich názory lámou nejméně. To, že Čína roste jaksi „nefér“, na ramenou přílišné americké benevolence a naivity v předchozích desetiletích, je bráno v podstatě jako fakt.

Podle posledního průzkumu televizní stanice CBS jsou téměř dvě třetiny obyvatel Spojených států přesvědčeny, že se americká vláda skutečně má pokoušet změnit čínské obchodní praktiky. Republikáni samozřejmě postup Donalda Trumpa podporují i v této otázce více než demokraté, pochopení pro šéfa Bílého domu je však neobvykle vysoké také u opozice. Nepřekvapí proto, že popis spektakulárního krachu vyjednávání o nové obchodní dohodě s Čínou vyznívá v neprospěch Číny i v těch amerických médiích, které jinak nenechají na Trumpovi nit suchou.

Nápadné mlčení

Uvalení nové baterie dovozních přirážek na čínské zboží podle všeho předcházel zcela nečekaný obrat na straně čínského vedení, pravděpodobně toho úplně nejvyššího. Ještě před dvěma týdny panovala na obou stranách v podstatě optimistická atmosféra, vyjednávání se sunula kupředu. Čínský prezident Si Ťin-pching dokonce přednesl na domácí půdě projev, v němž jako by ústupky Američanům v podobě větší ochrany intelektuálního vlastnictví či mohutnějšího nákupu zboží i služeb v zahraničí předjímal.

Pak ale do Spojených států pár hodin před vypuknutím závěrečného kola jednání doputoval e-mail nového návrhu dohody, který zasvěcené zdroje deníku The…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte