Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře AIDS

AIDS a požár vesnice

V březnu oblétla svět zpráva o takzvaném londýnském pacientovi, druhém člověku na světě vyléčeném z AIDS. Londýnský a před ním takzvaný berlínský pacient byli ovšem lidé, kteří trpěli nejen touto nemocí, ale hlavně umírali na rakovinu, a museli proto podstoupit transplantaci kostní dřeně. Odolnými vůči viru HIV je lékaři učinili jaksi bokem, jako vedlejší produkt drastické operace. Běžný pacient s AIDS by něco takového stěží podstoupil.

Virus HIV se v lidském těle dokáže skrýt, a většina výzkumníků proto už finální „lék na AIDS“ ani nehledá – moderní antivirové léky, které „jen“ zahánějí virus do defenzivy, fungují dostatečně. Nejnověji to připomněly výsledky osmileté studie Partner zveřejněné začátkem května. Vědci sledovali homosexuální (a předtím i heterosexuální) páry v 75 evropských městech, přičemž jeden z partnerů byl vždy nakažen HIV a druhý ne. Studie definitivně prokázala, že pokud nakažený bere disciplinovaně léky, nemá se jeho partner čeho bát, i když spolu mají nechráněný sex. Riziko nákazy je nulové.

Současná celosvětová strategie, jak se nemoci zbavit, tedy může vést k cíli: pokud bychom věděli o 90 procentech všech nakažených a pokud by 90 procent z nich bralo léky podle návodu, pak by virus „vymřel“. Nemoc by zanikla stejně, jako uhasne požár vesnice, jsou-li domy dost daleko od sebe a oheň nemůže přeskakovat z jednoho na druhý. Podobně jako u pravých neštovic lze virus vyhubit, i když jednotlivého člověka vyléčit nedokážeme.

Zatím celosvětově bere…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte