Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
NORTH SENTINAL ISLAND, INDIA - MARCH 5, 2018: DigitalGlobe Imagery of North Sentinel Island, India. Ostrov Severní Sentinel • Autor: DigitalGlobe/Getty Images
Společnost Civilizace

Porucha na křižovatce světů

Příběh Sentinelců, jednoho z posledních nekontaktovaných kmenů, připomíná, jak odlišné mohou být spirituální představy původních obyvatel

Loni v listopadu byl domorodci obývajícími ostrov Severní Sentinel v Bengálském zálivu zabit mladý Američan John A. Chau, který se sem vypravil přes přísný zákaz indických úřadů, aby tu šířil křesťanskou víru. Den předtím mu Sentinelci prostřelili šípem Bibli, kterou držel před sebou jako štít. Přesvědčení, že mu svatá kniha zachránila život, možná zapáleného křesťana utvrdilo ve víře, že je pod Boží ochranou. A tak připlul podruhé.

Chau přitom neohrožoval jen sebe, zákaz přibližovat se k ostrovu má chránit především domorodce. Přenos nějaké běžné choroby představuje pro izolované ostrovany fatální riziko. Seznam původních společností, které nezdecimovaly zbraně cizinců, ale jimi zavlečené nemoci, je velmi dlouhý.

Kauza zabitého misionáře evokující viktoriánskou éru dává připomenout, že na Zemi jsou stále skupiny lidí žijící mimo kontakt s globalizovanou civilizací. Podle odhadu z roku 2013 dosahuje počet izolovaných kmenů celosvětově asi stovky, což by mohlo odpovídat zhruba pěti až deseti tisícům lidí. Je to ale spíš věštění z křišťálové koule, různé kvantifikace totiž směšují dvě alternativy: společnosti, které opravdu dosud nebyly v kontaktu se zbytkem světa, a skupiny, jež o existenci jiného světa sice vědí, záměrně ho však odmítají. Právě tato druhá možnost platí pro většinu známých případů ať už v neproniknutelném pralese Jižní Ameriky, v oblastech Západní Papuy nebo také pro ostrov Sentinel – dějiště loňského příběhu.

Proti puškám a dělům

Sentinel…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte