Pasivní dům, Hamry
Pasivní dům, Hamry • Autor: Matěj Stránský

Nenápadný rodinný domek na kraji vesnice Hamry nedaleko Hlinska na první pohled nevypadá jako splněný sen ekologického nadšence. Stojí pod travnatou strání lemovanou lesíky, na střeše má jen pár solárních panelů. Ničím nepřekvapuje, a přece dovede cosi velmi pozoruhodného: vzít si v létě teplo z okolního vzduchu a uložit si je na zimu. Trpělivě si je střádá do země a v chladných měsících roku je odtud čerpá pro vytápění i ohřev vody.

Ospalá atmosféra slunečného jarního dopoledne v Hamrech jako by však symbolizovala i něco víc. Již od prvního ledna příštího roku začnou v Česku platit nové předpisy, podle nichž se mají stavět pouze rodinné domy s „téměř nulovou spotřebou energie“. Pohled do evropských směrnic a doporučení napovídá, že by to měly být domy nejen dokonale izolované, ale zároveň takové, které si vyrobí většinu energie z obnovitelných zdrojů, tedy ze slunce, větru či biomasy.

To zní jako naprostá revoluce. Člověk by tak čekal záplavu výpadů proti Evropské unii, která změnu iniciovala. Na úřadech by se měli prát o stavební povolení všichni, kdo chtějí stavět ještě postaru, tedy levněji. A k novostavbě do Hamrů by se měli sjíždět zástupci stavebních firem. Nic z toho se ale neděje. Vypadá to, že Česko si s obnovitelnými zdroji dál příliš velkou hlavu nedělá – natož když jde o další „vítr z Bruselu“.

Prohřátý kus skály

Každý, kdo si v Česku dává na střechu solární panely, musí zvážit, jaký výkon potřebuje. Za pošmourných zimních dnů může střešní…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 878

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte