Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová už ví, jaké to je, když proti ní demonstruje zaplněné náměstí. „Abych na to reagovala tak, že do funkce nepůjdu, to mě špatně znají. Rozhodně jsem se nepolekala,“ komentovala Benešová tisíce nespokojených lidí shromážděných k protestu proti ní v Praze i dalších městech Česka. Demonstrace zorganizoval občanský spolek Milion chvilek pro demokracii, který požaduje rezignaci Benešové.

Protestující mají strach, že ministryně – spojenkyně prezidenta i premiéra – bude chtít vyměnit vedení státního zastupitelství tak, aby znejistělý personál více zvažoval svůj postup v politicky citlivých případech, především v kauze Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše. A nutno říct, že v těchto obavách projevili demonstranti správný instinkt, protože upozorňují na něco, co se může stát. Vláda se tak díky veřejným protestům dostává pod větší tlak, a to je za daných okolností zcela namístě. Holedbá-li se Benešová, že se lidí projevujících starost o věci veřejné „nezalekne“, je to důkaz, že buď nechápe vážnost situace a svoji roli v ní, anebo je dopředu rozhodnuta jít s veřejností do tvrdého střetu.

Nastartovat proces

V pochopení situace by přitom nemělo nic bránit: předchozí šéf justice Jan Kněžínek, kterého Benešová ve funkci nahrazuje a jenž do práce žalobců nezasahoval, byl bez slova výtky odejit poté, co policie navrhla státnímu zastupitelství obžalovat premiéra Andreje Babiše a jeho rodinné příslušníky z dotačního podvodu při stavbě…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte