President Trump announces steep tarrifs on imported steel and aluminum
Donald Trump • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Sedmnáctého května 2017 se během pravidelné porady s prezidentem Trumpem tehdejší ministr spravedlnosti Jeff Sessions na chvíli omluvil kvůli naléhavému telefonátu a opustil místnost. Nevíme přesně, jakou barvu měl v obličeji, když se do ní za chvíli zase vrátil, můžeme ale snadno předpokládat, že mu nebylo do skoku. Zrovna se dozvěděl, že jeho náměstek reagoval na odvolání ředitele FBI jmenováním zvláštního vyšetřovatele, jehož úkolem bude prozkoumat možnou spolupráci předvolební kampaně Donalda Trumpa s Ruskem, ale také možnou snahu šéfa Bílého domu zmařit předchozí šetření vedené právě odvolaným šéfem federálních vyšetřovatelů Jamesem Comeym. Ministr nyní musel nové skutečnosti oznámit svému bossovi. Podle jednoho ze svědků, přítomného v tu chvíli na prezidentském mítinku, se Trump po vyslechnutí zprávy zaklonil ve svém prezidentském křesle a hlesl: „Proboha. To je strašný. To je můj konec ve funkci. Teď jsem totálně v prdeli.“ Barvu obličeje ani v tomto případě zpráva neuvádí.

Což je pochopitelné, protože se nejedná o žádné literární dílo. Popis scény včetně citace prezidentovy reakce na jmenování bývalého šéfa FBI Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem pochází právě ze zprávy Roberta Muellera, jež je výsledným výstupem z vyšetřování. První shrnutí jejího obsahu zveřejnil Sessionsův nástupce (a oddaný stoupenec Donalda Trumpa) William Barr před několika týdny, jednalo se ale jenom o čtyřstránkové shrnutí desetinásobně objemnějšího Muellerova textu a Trump tento…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte