13_tema01_jaros
Domluví se i s čertem, když je zapotřebí. • Autor: Milan Jaroš

Umět se domluvit s každým, kdo se počítá, nikdy neodříct žadateli žádnou schůzku a udržovat vějíř kontaktů na lidi schopné pomoci s prosazením zájmů strany, firmy nebo přítele. To je strategie, na níž místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek postavil svou kariéru. Alespoň tak to on sám popsal, když si ho koncem března Poslanecká sněmovna pozvala na plénum k vysvětlení, proč se v listopadu 2017 sešel nikým nepověřen v brněnském hotelu Voroněž s šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem, aby s ním – podle policejního dokumentu – probral, jak prosadit zájmy společnosti Kapsch v tehdy probíhající desetimiliardové soutěži o mýtné.

I tahle schůzka byla počátkem letošního března důvodem velké policejní operace kvůli podezření z korupce, v jejímž hledáčku se ocitl také Jaroslav Faltýnek. To vyvolalo mediální zájem o jeho politickou a manažerskou kariéru a pátrání po tom, jakým způsobem tento donedávna v podstatě veřejnosti celkem neznámý muž dokázal nepozorovaně získat velký vliv na tuzemskou ekonomiku i politiku.

Kouzlo práce s lidmi

Dnes už o vlivu Jaroslava Faltýnka, jednoho z nejbližších spolupracovníků premiéra Andreje Babiše, nikdo nepochybuje. Třeba minulý týden proběhlo ve sněmovně hlasování o zdanění církevních restitucí, které jako podmínku podpory současné vlády požadovali komunisté. Šéf ANO jim to slíbil, ale když se jeho kabinet opravdu dostal k moci, do projednání zákona ve sněmovně se mu příliš nechtělo…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte