0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura28. 4. 201912 minut

Architekti rádi mluví

,
foto: Matěj Stránský
Osamu Okamura • Autor: Matěj Stránský

Osamu Okamura věnuje architektuře skoro všechen svůj čas. Příliš ale nenavrhuje, spíš píše a mluví. A teď i řídí, v lednu byl zvolen děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. „Šířit znalosti má větší dopad na životy lidí než vymýšlet konkrétní detail jednoho domu.“ Že chce měnit svět, to má společné se svými bratry-politiky: Hayatem a Tomiem.

Pro bratra Tomia organizujete stavbu jeho atypického domu. V architektonických časopisech po světě se ukazuje jako experimentální Okamura House. V Blesku píší, že váš bratr bude bydlet v rouře. Můžete ten dům popsat?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Je to dům sestavený z cihelných tubusů o různých průměrech. Mají slabé stěny, ale vzájemně se staticky podpírají na principu včelí plástve. Ty tubusy jsou propojené, je to takový nekonečně prostupný labyrint. Těžko se to k něčemu přirovnává, protože je to opravdu naprostý experiment – jeho autor Christian Kerez patří k nejvíc experimentálním architektům dneška a každý jeho projekt je úplně jiný.

Jaké to má výhody, mít takový dům? Je v něm lepší bydlení?

Je to rozhodně úplně jiné bydlení. Jaké to bude, to se dá těžko určit, dokud nebude postavený.

Část domu postavil architekt v reálné velikosti ve svém ateliéru v Curychu. Jaký jste z toho měl dojem?

Architekt Kerez skutečně postavil část domu z lepenky a dřeva, aby si ověřil měřítko a polohu oken. My jsme s ním seděli přímo…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc