Václavské náměstí v Praze toho zažilo už hodně. Show, která se tu plánuje na tento čtvrtek, má jednoduchý, ale z hlediska aktuálních pohybů v Evropě nabitý program. Nejprve bude chvíli zpívat Tomáš Ortel, jehož kapela se proslavila zejména nenávistnými texty vůči přistěhovalcům. O hodinu později na pódium v horní části náměstí vystoupá předseda SPD Tomio Okamura v doprovodu šéfky francouzské krajní pravice a lídra nizozemské antimuslimské strany. A pokud neselže technika, k přítomným poté promluví prostřednictvím videozdravice místopředseda italské vlády.

Spoustě lidí pod pódiem možná tváře Geerta Wilderse nebo Mattea Salviniho mnoho neřeknou. Možná nebudou vědět, že přítomní politici si navzdory dostaveníčku občas hrubě protiřečí – zatímco SPD například nechce přijmout jediného uprchlíka z jihu na české území, Salvini žádá, aby si evropské země rozebraly pokud možno všechny imigranty, kteří do Evropy proudí skrz jeho zemi. V dané chvíli to ale nebude podstatné. Marine Le Pen, Wilders, Salvini a další se shodnou v kritice „diktátu Bruselu“ a do Prahy přijedou podpořit svoji partnerskou SPD. Spolu s ní se všichni sdružili v Hnutí pro Evropu národů a svobody a právě pod touhle vlajkou se pražský mítink koná.

V dohledné době o nich určitě ještě uslyšíme. Už za měsíc se půjde volit do Evropského parlamentu, a pokud má podle průzkumů někdo výrazně posílit, má to být právě slepenec nacionalistických stran z různých koutů Evropy.

Po čem všichni touží

Pražský sraz…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte