07_dopis_foto Café Paraplyen

Za pultem Café Paraplyen (Paraple) se na mě usmívá mladík s tetováním na krku, jež okamžitě přitáhne oči, a jmenovkou, na níž je napsáno „Jens“. Jsem v asi nejlevnějším podniku ve městě, ve skutečnosti komunitní kavárně, na což upozorňuje vybledlý nápis nad barem. Scházejí se tu povětšinou důchodci a lidé, kteří jsou z nejrůznějších důvodů závislí na pomoci státu. V praxi to znamená, že v kavárně pracují převážně dobrovolníci – spousta z nich to má jako terapii, ti nejstarší jako místo, kde si mají s kým popovídat.

Kromě nejlevnější kávy v jinak drahém Dánsku tady mají k půjčení knížky a deskové hry, probíhají zde občasné výstavy či autorská čtení, konají se tu pravidelné společné snídaně, kdy například čerstvý chléb a pečivo daruje místní pekař, ale také nejrůznější poradenství, třeba dluhové či právní, a workshopy od pletení a háčkování až po promítání filmů.

Objednávám si kávu a z regálu si beru knihu, ale už po deseti minutách na mě mává skupinka hostů pokročilejšího věku od vedlejšího stolu, jestli si s nimi nechci zahrát Monopoly. Deskovými hrami se to tady jen hemží. Pověstné dánské hygge, spojené s pohodovým bydlením a uměním najít si něco pěkného v každém okamžiku, zde má trochu jiný význam než v klasických kavárnách s útulnou atmosférou, kde se setkávají hlavně přátelé. Do Paraplyenu si Dánové, kteří často mají problémy se seznamováním, chodí povídat s cizinci naprosto běžně.

Když si přisednu k jejich stolu, chtějí vědět naprosto všechno. „My tu moc…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte