Prezident Trump má před sebou zásadní zkoušku svého odhodlání v zahraniční politice, týká se Venezuely. Jeho vláda dala jasně najevo, že Spojené státy nepovažují Nicoláse Madura za prezidenta, a veřejně podpořila jako přechodnou hlavu státu předsedu venezuelského Národního shromáždění Juana Guaidóa. Trump dokonce vyzval venezuelskou armádu, aby se přestala řídit Madurovými rozkazy. Taková prohlášení jsou silnější než proslulá „červená čára“, kterou Barack Obama narýsoval kolem syrského prezidenta Bašára Asada.

Trumpův tlak zatím nefunguje. Maduro se urputně brání a venezuelská armáda mu svoji podporu zachovala. Americké sankce jsou možná citelné, zároveň však pomáhají vytvářet atmosféru obležení, která posiluje vládu režimu nad celou zemí. Něco podobného se různou měrou dělo na Kubě, v Severní Koreji nebo v Íránu.

Venezuela je komplikovaná, rozpolcená země a Maduro má jako nositel dědictví Huga Cháveze jistou podporu v chudých a venkovských oblastech. Pro přežití režimu je však mnohem důležitější otevřená a významná podpora ze strany Ruska. Moskva dnes přiznává, že do Venezuely vyslala příslušníky své armády. Dva ruské vojenské letouny přiletěly do země předminulý víkend se zhruba stovkou ruských jednotek na palubě.

Staří spojenci

Jedná se přitom jenom o poslední ze série tahů, kterými se Moskva snaží Madura zachránit. Rusko v posledních letech poslalo nalomené vládě v Caracasu pšenici, zbraně a nabídlo hotovost. Odhady celkových ruských investic ve…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte