14-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dobrá vlastnost každého parlamentu – tedy schopnost rozhodovat srozumitelně, na základě jasně určené vládní většiny – už dlouho nedostávala v očích demokratů tak zabrat jako teď kolem brexitu v Británii. K tamnímu chaosu mají čeští zákonodárci i v těch nejtrudnějších chvílích zatím naštěstí ještě daleko, i u nás se však situace v dolní komoře parlamentu v posledních týdnech znepřehledňuje. Dokonce tak, že přestává být jasné, jaká většina a na základě jakých hodnotových kritérií v Česku rozhoduje.

Co by řekl Magor

Poslanecká sněmovna v posledních týdnech rozhoduje o několika pozicích ve státní správě, které spojuje charakter jejich práce. Jde o místa v kontrolní činnosti státu. Nejedná se o kdovíjaké finanční či mocenské rito, nicméně o jejich důležitosti není zvykem při seriózních debatách pochybovat. I český právní řád si jich cení natolik, že pro ně počítá se zapojením nezávislých expertů. Tomu také odpovídá způsob volby v parlamentu, u něhož se i díky veřejné kontrole předpokládá, že dokáže vybrat odborně kompetentní a morálně integrované jedince, kteří ctí důležitost veřejných institucí, a jakkoli je nominují politické strany, dokážou uhájit svoji nezávislost.

V uplynulých týdnech se tak postupně volil zástupce či zástupkyně ombudsmanky, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (tzv. velká mediální rada), člen Rady Českého rozhlasu a také členové Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

O volbě rozhoduje prostá většina hlasů, pro…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte