Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Zmizelá Praha. Neony a světla reklam

V nynějším zmatku reklam oko chodce jest od nich odvracováno a snaží se jim uniknouti…“ To je citát z knihy Reklama v prostoru, která volá po regulaci světelné reklamy a vyšla kupodivu už v roce 1934. O obavách z reklamního chaosu, ovšem hlavně o fascinaci světelnou reklamou a o její kráse je kniha Neony a světla reklam z edice Zmizelá Praha. Jak je u téhle ediční řady nakladatelství Paseka zvykem, zprostředkuje pohled na jeden aspekt vývoje hlavního města – továrny, tramvaje, železnice, sportoviště. Témata jsou to speciální a zájem o ně tak detailní, až může působit jako trochu podivínská obsese. Pohled zblízka má ovšem jednu výhodu – člověk vidí to, co mu při plošném pozorování uniká. I tohle je ten případ.

Hlavním materiálem jsou ve Zmizelé Praze vždycky dobové záběry, v tomto případě sebrané z mnoha zdrojů: publikací jako ta citovaná v úvodu, z tisku, z muzejních sbírek a také z filmů; hlavně meziválečná avantgarda si v záběrech neonů libovala. Vše doprovozeno podrobným popisem. Tak třeba: zřejmě nejstarší dochovaný neon v Praze je labuť na střeše Bílé labutě. Symbol navrhl grafik Božidar Lieser již v roce 1939, uvádějí autoři. Zároveň je tahle kniha také drobným důkazem obecnějšího jevu – a sice toho, jak se mění pohled na město. Zmizelá Praha začala vycházet už v roce 2002 a dlouho se zabývala výhradně architekturou a stavbami. Teprve postupně se zájem přesouval k mimostavebním fenoménům, jako jsou boje v ulicích nebo…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1217
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte