Ceny nových bytů v Praze loni přelezly sto tisíc korun za metr, dostupnost bydlení v poměru k platům vychází nejhůř v Evropě. Experti tvrdí, že zdražování už „narazilo na strop“, to ovšem pro lidi toužící vstoupit na pražský realitní trh nepředstavuje velkou útěchu. Ceny se vzdálily jejich možnostem, vzhůru letí i nájemné. Realitní boom rozdělil obyvatelstvo na šťastlivce, kteří stihli svoji situaci vyřešit včas, a na ty druhé, zpravidla mladší, kteří propadají beznaději. „Něco s tím dělat“ se jeví jako povinnost.

Minulý týden se jí chopil i pirátský primátor Zdeněk Hřib. Vyrukoval s nápadem přeměřit v bytech spotřebu elektřiny a podle ní odhadnout, kolik bytů je prázdných. Špatně ale vysvětlil, k čemu informace chce. Z jeho výroku se vyklubala zkratka, že na prázdné byty bude uvalena speciální daň, aby majitelé měli větší motivaci je pronajmout. Jak se záhy ukázalo, v pražské trojbarevné koalici není pro takovou novinku velké nadšení a nehlásí se k ní nakonec ani sami Piráti. Nehledě na to, že změna by vyžadovala souhlas parlamentu. Záměr tedy rychle mizí ze scény, což může být škoda.

Nemáme čísla

Experiment se zdaněním prázdných bytů loni zavedl kanadský Vancouver a mluví o něm i starostové jiných západních metropolí, kde investiční poptávka – podobně jako v Praze – vyšroubovala ceny bytů nad možnosti obyvatel. Nové předpisy ve Vancouveru ukládají všem majitelům bytů za povinnost odevzdat každý rok začátkem února prohlášení, ve kterém – pokud sami v bytě…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 908

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte