Kultura

Tweety 1956–1963

Deníky Věry Jirousové zachycují proměnu nudící se dívky v mimořádnou osobnost

V únoru uběhlo pětasedmdesát let od narození Věry Jirousové. A bohužel také osm let od jejího úmrtí. Poslední léta si tato výročí syn výtvarné kritičky a básnířky Tobiáš Jirous připomínal při zpracovávání její pozůstalosti. Ze školních zápisníků, do kterých si coby dospívající dívka psala deník, přepisoval pro přátele výňatky a kopie jim rozdával.

Nakonec si uvědomil, že by deníky neměly zůstat známé jen úzkému kruhu spřízněných duší. „Stránku po stránce se z malé holčičky stávala dívka. Osoba s názory. Někdo, kdo se snaží své myšlenky čím dál lépe formulovat,“ píše v doslovu knihy, do níž pod názvem Tweety 1956–1963 soustředil to, co se mu z matčiných záznamů podařilo rozluštit. A je to půvabné čtení – i díky tomu, že výtvarník Matěj Lipavský každou stránku deníku doprovodil na protilehlé straně linorytem, který se váže k zápisu. To z obrazového doprovodu činí rovnocennou součást tohoto počinu.

Mužská povaha

Narodila se jako Věra Vařilová 25. února, na datum dlouhé dekády spojené s oslavami komunistického puče. „Takže ten den jsem vždy vnímala s velkou nechutí. Z továren ve Vysočanech táhl průvod přes Karlín až k Václavskému náměstí, lidi vykřikovali nějaká hesla a nejapné slogany, všude řinčela dechovka a byly cítit párky s hořčicí, ty jsem taky nesnášela.“ Tuhle vzpomínku si Jirousová napsala až na sklonku života a najdeme ji na konci publikace. V samotném deníku se nevyskytuje moc komentářů kritických k politickým poměrům. Ale i tak psaní vystihuje…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte