Z Česka, kde většina politických elit i médií evropskou a globální agendu ignoruje, lze snadno přehlédnout, že se v Evropě právě hýbou ledy. Pod tlakem krizí posledních let se rozbíhá debata o tom, jakou EU si my Evropané přejeme.

Spád dostala předminulý týden, kdy se dopisem zveřejněným ve 22 jazycích k Evropanům obrátil Emmanuel Macron. Vyslovil se za výraznější integraci EU v bezpečnostní i azylové politice, za sbližování sociálních systémů a minimálních mezd, za cílené upřednostňování evropských firem při státních zakázkách před firmami z jiných kontinentů, za vznik nových evropských agentur, například na ochranu před zahraničním vměšováním do našich demokracií. Macron v principu zopakoval svou radikální představu silné, mnohem více integrované Unie. I za cenu toho, že se Evropa bude muset rozdělit do dvou skupin s výrazně rozdílným stupněm integrace.

Nerozvedl už, jak chce svých cílů dosáhnout. Jeho problémem je, že nemá v Evropě dost spojenců. Ukázalo se to již v minulých dvou letech, kdy prosadil jen minimum ze svých představ reformy eurozóny. Je to zjevné i z odpovědi, které se minulý týden dočkal z Německa, svého hlavního partnera. V úřadu kancléřky podle německých médií vnímali dopis z Paříže především jako startovní výstřel do kampaně před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. I proto asi odpověď neformulovala Angela Merkel, ale její nástupkyně, momentálně „jen“ šéfka středopravicové CDU bez vládní funkce Annegret Kramp-Karrenbauer.

Mezi…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte