11-profilf-pell
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ze všech ran, které se na katolickou církev v posledních měsících snášejí, je tahle zatím nejbolestivější. Přišla z Austrálie – v tomto týdnu soud rozhodne, jak přísný trest za pohlavní zneužití dvou chlapců udělí kardinálovi Georgi Pellovi. Vězení je takřka jisté a pád je to hluboký. Pell není onen příslovečný vysoký církevní hodnostář, tedy jeden z mnoha. Posledních pět let stál na vrcholu vatikánské moci, a mohl dokonce pomýšlet na to, že by nahradil současného papeže Františka. Je to ohromující případ. V kardinálově případě, vzhledem k jeho kariéře a reputaci, i krutě ironický. A ukazuje, že pokud chce katolická církev skutečně učinit přítrž organizovanému tutlání zločinů svých kněží, bude nutné napnout takřka nadlidské síly.

Neústupní

Jako u většiny podobných případů, i Pellovo odsouzení dělí veřejnost na dvě části a má daleko k justiční jednoznačnosti. Sedmasedmdesátiletý kardinál byl odsouzen výhradně na základě svědectví jedné z údajných obětí, které měl Pell v půlce devadesátých let znásilnit. Druhý muž se před lety předávkoval heroinem. Pell obvinění odmítá, i s argumentem, že jen naprostý šílenec by se útoku dopustil tak, jak se podle oběti odehrál – už jako arcibiskup měl v katedrální sakristii, hned po skončení nedělní mše, násilím strčit svůj penis oběma chlapcům do úst, ještě oblečený do kněžského hábitu. Melbournská porota dospěla k rozsudku až napodruhé. Pell se odvolal a rozsudek zatím není pravomocný.

Porotu přesvědčila výpověď oběti a…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte