10-kom
Marta Nováková • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Čeští zákazníci dostali minulý týden nadějný příslib, jak se v budoucnu rychle zbavit jednoho velkého trápení – drahých smluv s mobilními operátory. České tarify nepochopitelně patří k nejdražším v Evropě, přitom význam dat v mobilech prudce roste. Bleskově připravený zákon, který slibuje zkrátit lhůtu pro převedení čísla k jinému operátorovi na pouhé dva dny, je proto třeba ocenit.

Ještě víc je ale třeba držet vládě palce, aby započaté úsilí, které přichází pod tlakem opozice (konkrétně Pirátů) po letech nicnedělání, vytrvalo. Data v Česku stojí u všech tří velkých hráčů de facto stejně (stejně hodně), a i kdyby šlo prchnout hned, není ke komu. Rozhýbat konkurenci na zdejším zabetonovaném trhu mobilních služeb bude náročnější úkol než na jedno dopoledne.

Rychlá záplata

Popleteným výrokem ministryně průmyslu Marty Novákové o tom, že za drahá data si mohou Češi sami kvůli malé poptávce a lásce k wi-fi, se už stihla pobavit celá republika. Babiš proto rychle vymyslel záplatu, která minulý týden prošla celým vládním legislativním procesem během několika hodin. Dá se tedy tipovat, že skutečným impulzem k rychloopatření bylo zažehnat blamáž a převzít iniciativu. Piráti Babiše obvinili z ukradení nápadu, ve sněmovně ho však slíbili podpořit. Další strany se vzhledem k atraktivitě tématu bezpochyby přidají.

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte