Často drží v rukou lidské osudy. A to doslova. Soudní znalci – profesionálové, kteří se ve společnosti těší mnohem menší prestiži než třeba špičkoví lékaři. Navzdory ohromné odpovědnosti jejich práce nemá mnoho jasných a vymahatelných pravidel, nemají profesní komoru, která by je kontrolovala a případně trestala. A těch několik málo mantinelů jim dává více než půl století starý zákon. Proto lze s přelomem roku pochválit vládu, že k soudním znalcům konečně stočila pozornost a připravila – ještě pod dohledem bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána – nový zákon o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech, který by měl jejich činnost nově upravovat. Norma zatím ve sněmovně prošla prvním čtením a ještě ji kus cesty čeká. Ale soudě podle ohlasů z vládní koalice jí zatím nic nestojí v cestě.

Nenápadný zákon je potřeba jako sůl. Znalci jsou často pod velkým tlakem, dostávají výhrůžky, u soudu je grilují obhájci i žalobci a soudci na ně v některých případech přenášejí odpovědnost za verdikt. To se děje třeba u případů, v nichž proti sobě stojí dvě tvrzení (častý scénář při násilí ve vztazích, například sexuálním) a soudce či soudkyně se rozhoduje, komu uvěří. Přidejme nikoli ohromující finanční ohodnocení a obecně nepříliš oslnivou pověst profese, kterou přiživilo několik skandálů, při nichž vyšlo najevo, že znalci svoje posudky záměrně manipulovali. Není divu, že…

obalka-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte