Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Za znalce znalejší

Často drží v rukou lidské osudy. A to doslova. Soudní znalci – profesionálové, kteří se ve společnosti těší mnohem menší prestiži než třeba špičkoví lékaři. Navzdory ohromné odpovědnosti jejich práce nemá mnoho jasných a vymahatelných pravidel, nemají profesní komoru, která by je kontrolovala a případně trestala. A těch několik málo mantinelů jim dává více než půl století starý zákon. Proto lze s přelomem roku pochválit vládu, že k soudním znalcům konečně stočila pozornost a připravila – ještě pod dohledem bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána – nový zákon o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech, který by měl jejich činnost nově upravovat. Norma zatím ve sněmovně prošla prvním čtením a ještě ji kus cesty čeká. Ale soudě podle ohlasů z vládní koalice jí zatím nic nestojí v cestě.

Nenápadný zákon je potřeba jako sůl. Znalci jsou často pod velkým tlakem, dostávají výhrůžky, u soudu je grilují obhájci i žalobci a soudci na ně v některých případech přenášejí odpovědnost za verdikt. To se děje třeba u případů, v nichž proti sobě stojí dvě tvrzení (častý scénář při násilí ve vztazích, například sexuálním) a soudce či soudkyně se rozhoduje, komu uvěří. Přidejme nikoli ohromující finanční ohodnocení a obecně nepříliš oslnivou pověst profese, kterou přiživilo několik skandálů, při nichž vyšlo najevo, že znalci svoje posudky záměrně manipulovali. Není divu, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

redaktorka

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1407
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte