Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Nic není zadarmo

Svět bude v roce 2019 pokračovat ve zběsilé jízdě

Při hodnocení roku 2018 je nemožné vybrat tu nejpodstatnější událost – dělo se toho zkrátka příliš. Koneckonců, byl to další rok v té zběsilé jízdě, která začala před deseti lety finančním kolapsem západního světa a přinesla už tolik nečekaného. Objev a masové rozšíření sociálních sítí zcela změnily podobu veřejné debaty. Arabské jaro vedlo k rozpadu zavedených pořádků na Blízkém východě a nové vlně teroru, opětovně agresivní ruská zahraniční politika začala využívat slabin západních demokracií. Nástup populismu a nacionalismu zpochybnil doposud široce sdílené přesvědčení, že svět směřuje k těsnější globální spolupráci a rozumnější správě věcí veřejných. Z této zkušenosti vyplývá, že není možné předvídat zápletky roku 2019 – následující tři trendy se však sledovat vyplatí.

Globálně, nebo nacionálně

Brexit a zvolení Donalda Trumpa v roce 2016 znamenaly šok; nyní se ale to první proměnilo v administrativně-politický úkol a Trump v reálnou sílu přetvářející americkou zahraniční politiku. Je jisté, že zanechá stopu: USA a svět se už nevrátí do předtrumpovských časů. V posledních dvou letech v demokraciích na celém světě uspěli další politici podobného ražení, kteří ještě nedávno platili za extremisty. Nyní mnozí z nich sedí ve vládách. Zažíváme normalizaci populismu a tento trend bude i v novém roce pokračovat.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1206
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte