Při hodnocení roku 2018 je nemožné vybrat tu nejpodstatnější událost – dělo se toho zkrátka příliš. Koneckonců, byl to další rok v té zběsilé jízdě, která začala před deseti lety finančním kolapsem západního světa a přinesla už tolik nečekaného. Objev a masové rozšíření sociálních sítí zcela změnily podobu veřejné debaty. Arabské jaro vedlo k rozpadu zavedených pořádků na Blízkém východě a nové vlně teroru, opětovně agresivní ruská zahraniční politika začala využívat slabin západních demokracií. Nástup populismu a nacionalismu zpochybnil doposud široce sdílené přesvědčení, že svět směřuje k těsnější globální spolupráci a rozumnější správě věcí veřejných. Z této zkušenosti vyplývá, že není možné předvídat zápletky roku 2019 – následující tři trendy se však sledovat vyplatí.

Globálně, nebo nacionálně

Brexit a zvolení Donalda Trumpa v roce 2016 znamenaly šok; nyní se ale to první proměnilo v administrativně-politický úkol a Trump v reálnou sílu přetvářející americkou zahraniční politiku. Je jisté, že zanechá stopu: USA a svět se už nevrátí do předtrumpovských časů. V posledních dvou letech v demokraciích na celém světě uspěli další politici podobného ražení, kteří ještě nedávno platili za extremisty. Nyní mnozí z nich sedí ve vládách. Zažíváme normalizaci populismu a tento trend bude i v novém roce pokračovat.

obalka-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1511

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte