25_rozhovor_foto Milan Bures
Irena Holemá

Ředitelé a ředitelky tuzemských mateřských škol říkají, že pro ně novinka – společně s inkluzí a povinným posledním rokem školky – bude znamenat značnou zátěž. „Neodmítáme dvouleté děti ve školkách. Jen pro ně chceme nejlepší podmínky,“ shrnuje to ředitelka pražské Fakultní mateřské školy se speciální péčí Irena Holemá.

Zdá se, že zákon zavádějící povinnost školek přijímat dvouleté děti nakonec bude platit v původní podobě, protože vláda se za něj postavila. Co by to pro vás znamenalo?

Ten zákon je složitý. Nejen povinností brát dvouleté děti, ale také inkluzí a povinným posledním rokem školky. Na školky se navalí hned tři zásadní změny najednou. Na nás jsou dnes kladeny velké nároky, abychom připravovali předškoláky na přechod do školy – a daří se nám to. V naší školce máme heterogenní třídy, kde jsou spolu různě staré děti, a zároveň integrujeme děti s různými speciálními vzdělávacími potřebami. Příchod dvouletých dětí bude znamenat zcela jiný typ činnosti. Musí mít jiný program, musí být v jiné skupině. My ten zákon nakonec přijmeme, ale jde o to, aby se vytvořily podmínky pro jeho naplnění. Vadí nám, že to vypadá, jako by učitelky z mateřských školek odmítaly dvouleté děti. My je neodmítáme, jen pro ně chceme to nejlepší.

Jaké by měly být ty podmínky?

Děti by měly být v malých, speciálních skupinách, kde nebudou hračky, které jsou nebezpečné pro děti mladší tří let. Takže by nemohly být…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1614

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte