Agenda•17. 2. 2018•4 minuty
Makáme, ale na čem?
Ministři posílají do parlamentu zákony, s nimiž nesouhlasí ani jejich vlastní úřady
Menšinová vláda Andreje Babiše má za sebou projednávání prvních zákonů, které nyní putují do parlamentu. Kromě všeobecně známé okolnosti – totiž že kabinet v demisi nemá předjednanou podporu ve sněmovně (a už vůbec ne v Senátu) – je tu ještě jeden háček. Některé z nich vládou prošly i přes nesouhlas ministerstev. Zaměstnanci státní správy proto varují, že Babišův slib, že jeho vláda bude „makat“, začíná narážet na zavedená pravidla.
Je to v programu
Běžnou praxí je, že vláda nejprve zašle návrhy zákonů na jednotlivá ministerstva. Ta se k zákonům vyjádří a zašlou zpět své připomínky a doporučení, jestli návrh přijmout, nebo ne. A i když není názor ministerstev formálně závazný, členové kabinetu jej v minulosti při závěrečném hlasování většinou reflektovali. Vnitřní pravidla jsou takto nastavena proto, aby vláda do sněmovny neposlala zákony, které jsou navzájem protichůdné nebo obecně řečeno „legislativně odbyté“. Kabinet Andreje Babiše tuto praxi nyní obchází.
Obcházení pravidel je podle kabinetu snahou o „konstruktivní přístup“.
Minulý týden vláda do sněmovny poslala dva zákony z dílny Okamurovy SPD – zákon týkající se přímé volby starostů a zákon o celostátním referendu. V obou případech byla všechna oslovená ministerstva proti – u obecného referenda jich bylo dokonce pět včetně jednoho odboru na Úřadu vlády. Podle ministerstev návrhy obsahují „značné legislativní nedostatky“, v úpravě referenda například úplně chybí…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu