Až se jednou v análech bude psát evoluční příběh savců, prominentní part v něm asi dostane datum 1. ledna 2018. Den, kdy jsme se rozhodli, že přece jenom chceme sdílet svět se slony.

Před 13 tisíci lety davy chobotnatců žily na každém kontinentu kromě Austrálie s Antarktidou. Ale potom se mamuti, mastodonti či gomphotheria během pár milénií svorně vypařili a zanechali po sobě jenom asijské či africké slony. Dodneška nevíme, jestli za to mohly výkyvy podnebí koncem doby ledové, tehdejší šíření lidí do světa, nebo kombinace obojího.

Každopádně poslední dobou se zdá, že se hodláme rozžehnat také s pozůstalými. Roku 1900 na světě bylo 74 milionů tun lidí a 40 milionů tun všech divokých zvířat, z toho 14 milionů ve slonech. Nyní zbývá divokých zvířat v tunách asi 25 milionů, včetně jediného milionu tun slonů. My jsme to dotáhli na 380 milionů. Tun. Nějaký čas se zdálo, že spásou bude zákaz mezinárodního obchodu se slonovinou. Jenže po přelomu milénia na scénu nastoupila nová garda. Profesionální gangy, pašerácké sítě a masakry ve velkém. Pytláci v Africe každý rok postřílejí 20–40 tisíc zvířat. Převoz za hranice z velké části obstarávají somálští džihádisté aš-Šabáb. Některé národní parky jsou už skoro bez slonů.

Chobotnatci byli součástí našeho světa přes 60 milionů let. Při dnešním tempu mají – přinejmenším v divočině – před sebou už pouze dekády. Zeměkoule by přišla nejenom o spektakulární stvoření. Sloni také utvářejí svůj ekosystém – asi podobně jako stromy jsou…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte