Příslib premiéra Babiše, že jeho nová vláda bude „makat“, nabírá divoké kontury. Minulý týden ministři schválili čtyři stránky paragrafů, které mají sloužit k odblokování dopravní výstavby. Za minulého volebního období vzniklo jen 98 kilometrů dálnic, z toho polovina byly opravy D1, a nová vládní garnitura chce skluz dohonit.

Její recepty ovšem budí rozpaky – jak obsahem, tak tím, s jakou zbrklostí a silou postupuje.

Hlavní novinkou je takzvaná předběžná držba. Státu by usnadnila přístup k pozemkům, jichž se lidé nechtějí vzdát. Už dnes je lze vyvlastnit, ale majitelé se mohou soudit o výši náhrady a stavba pak stojí. Předběžná držba by to změnila. Logika návrhu je taková, že o trase a výběru pozemků se po skončení územního řízení už nediskutuje – soudit se lze jen o cenu, takže není třeba se stavbou čekat. V podobném silovém duchu je i další návrh, že by lidé měli povinnost pustit stavbaře na pozemek ještě před územním řízením, aby bylo možné provádět „průzkumné práce“.

Předběžnou držbu Babiš prosazoval už loni jako páku na údajné spekulanty, kteří si přes právní obstrukce vynucují nadstandardní výkupní ceny. Příběhy z praxe však ukazují, že leckde není skluz dílem mazaných překupníků nebo tvrdohlavých sedláků, ale že jde často o chyby nebo aroganci úředníků. Dát jim do rukou ještě větší moc je tedy sporné. Stavět na cizím pozemku je navíc problematické také z hlediska ústavní ochrany majetku. I proto předběžná držba loni parlamentem neprošla.

Nyní jde návrh do…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1072

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte