Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Titul musí mít každý

Jít na vysokou je pro mladé mnohem důležitější než dřív.

2017 School graduation ball in Moscow
Neriskovat. Studovat. • Autor: Sergei Bobylev/TASS

V soulské školní učebně se nad lavicemi sklání spousta teenagerů. V naprostém tichu procházejí staré testy a po ruce mají štosy pestrobarevných učebnic. Studium začíná v osm hodin ráno a končí v půl páté, někteří však odcházejí domů až v deset večer. Tak jako statisíce dalších Jihokorejců i oni se připravují na „suneung“, test s výběrem odpovědí z několika možností, který významně ovlivní, jestli půjdou na dobrou univerzitu, na špatnou, nebo zda se vůbec na vysokou dostanou.

Vysokoškolské tituly se v Jižní Koreji staly během jedné generace téměř standardem. Sedmdesát procent těch, kteří v zemi absolvují střední školu, jde dnes přímo na univerzitu; a podobné procento mladých ve věku 25–34 let má diplom, o 37 procent víc než v roce 2000. Maturanti se snaží dostat na nejprestižnější instituce a přípravu na přijímačky zahajují v čím dál nižším věku. O soukromá studijní střediska je v Soulu velký zájem, mají dlouhé pořadníky.

Jižní Korea je extrémní případ. Podíl mladých lidí s diplomy však výrazně stoupl i v jiných státech. V OECD, klubu 35 zemí, má vysokoškolské vzdělání 43 procent lidí ve věku 25–34 let. V Americe je to 48 procent.

Státní výdaje v zemích OECD se v letech 1995–2014 zvýšily z 0,9 procenta HDP na 1,1 procenta, soukromé výdaje stouply z 1,2 na 1,5 procenta. Peníze z vládních dotací na školné, které se dostaly do vzdělávacích institucí, přispěly k inflaci cen. Školné amerických studentů, kteří nemají firemní či jiné stipendium, se od roku 1990 zvýšilo…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte