Ačkoli je nad slunce jasné, jak výrazně se na nebývalé české prosperitě posledních let podepisuje členství v Evropské unii, jeho odpůrci cítí šanci. Navzdory logice věci se dávají dohromady a poprvé od vstupu do Unie se objevují zcela konkrétní plány na český výstup, který už dostal název – czexit. Vzhledem k rozložení politických sil se tedy zdá, že o českém vztahu k EU může rozhodovat Andrej Babiš a jeho strana.

Proto bylo zajímavé sledovat minulý týden Babišovu první významnější cestu do Bruselu. Sešel se s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a dal několik rozhovorů evropským médiím. Z nich ale vzešly spíš sporné formulace, které by měl český premiér vyjasnit. Celé to lze shrnout do pěti otázek, které by bylo dobré lidem v Česku zodpovědět.

Co? A kdy?

Babiš zvolil v Bruselu neobvyklou komunikační taktiku. Snažil se partnerům vysvětlit, že by měli být rádi za jednání s ním, protože v záloze doma v Česku čekají vlčáci, kteří netouží po ničem menším než výstupu z EU. Babiš proto dodal, že potřebuje od zbytku EU „porozumění“ pro nesnadnou politickou situaci. Problém ovšem je, že porozumění pro vnitropolitické potíže potřebují všichni, zejména Itálie a Řecko, které disponují nehlídatelnou pobřežní hranicí, a jsou tak první na ráně migračním tlakům.

První otázka tedy zní: Jak naopak česká vláda projeví porozumění pro politickou situaci, v níž se nacházejí vládní politici dalších členských států EU?

Babiš v Bruselu vyzdvihoval, že podporuje…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte