Kde je příliš klidu, tam obvykle – zejména jde-li o řeku – přibývá nevábného bahna.“ Tahle slova pronesl před necelými dvěma lety Petr Fischer poté, co nastoupil do pozice šéfredaktora stanice Českého rozhlasu Vltava. Stanici před ním vedl dlouhých patnáct let Lukáš Hurník. To Fischera v rozhovoru pro portál Opera Plus inspirovalo k tvrzení, že je potřeba Vltavě pročistit prameny a vrátit ji k tradici „objevovatelky nového, burčícího, divokého“. Jak se však minulý týden ukázalo, pro vedení rozhlasu to byl až moc divoký proud.

Fischerovi generální ředitel rozhlasu René Zavoral odmítl prodloužit smlouvu a krátce před koncem roku ho propustil. Důvody jeho nespokojenosti rozhlas zveřejnil v obsáhlé tiskové zprávě. Podle ní se Fischerovi k Vltavě podařilo přitáhnout jen o tisíc posluchačů denně víc a kvůli nárůstu aktuální kulturní publicistiky se prý klasická hudba na stanici „ocitla na druhé koleji“. Nejpodstatnější výtka Zavorala se ale očividně skrývá pod souslovím „ztráta důvěry“.

Přemýšlet nahlas

Petru Fischerovi v mediálním světě patří nepřehlédnutelná pozice ani ne tak kvůli jeho neoddiskutovatelné erudici. Na Vltavě, v jiných médiích i na sociálních sítích vyniká především svou schopností pouštět se do ostrých názorových střetů. V době, kdy sílící politický tlak zahání představitele veřejnoprávních médií do bizarní role beznázorových vyvažovatelů idejí v duchu „pět minut pro Hitlera, pět minut pro Židy“, se Fischer nebojí chodit kamkoli se svou pravdou na…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte