0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost28. 1. 20184 minuty

Tanec tří sítí

Nové výzkumy mozku odhalují, jak se rodí kreativita

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Snad každý z nás někdy slyšel příběh o dvou hemisférách, z nichž každá má v lidském mozku odlišnou roli. Zatímco levá polovina je racionální a analytická, ta pravá obstarává intuici, vášně a také kreativní proces, z nějž se rodí převratná umělecká díla a epochální vynálezy. Neurovědci dnes ale považují tohle dělení za překonané. Podle moderních výzkumů je mozek trochu jako schengenský prostor, v němž to sice na obou stranách hranice funguje trochu jinak, ale cesty jsou otevřené a na většině úkolů obě hemisféry velmi komplexně spolupracují.

Tak například zmíněná kreativita. Výzkum publikovaný před dvěma týdny ukázal, že se pravděpodobně rodí z netypické součinnosti tří neuronových sítí rozkročených napříč naším řídícím orgánem. A pokud se závěry studie potvrdí, možná jsme právě objevili způsob, jak rozpoznat budoucí génie ještě před tím, než si zaregistrují první patent.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Více spojů

Tvořivost bývá nejčastěji definována jako schopnost přicházet s novými originálními myšlenkami. Může se projevovat v různých oborech, není totožná s inteligencí, ale dá se celkem přesně změřit pomocí příslušných psychologických testů. A díky rozvoji zobrazovacích metod teď už i lépe chápeme, jak takový proces v lidském mozku vypadá.

Neurovědci postupně zjistili, že komplexní kvality, jako je právě kreativita, nemají v…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc