Ve vědě existuje řada ocenění za úspěšně provedený výzkum, od pamětní medaile Akademie věd ČR po Nobelovu cenu. Co ale donedávna chybělo, byla cena za dosud neuskutečněné bádání. Zajímavé je, že s myšlenkou ocenit budoucí vědecký objev nepřišel náš Jára Cimrman, ale polští chemici. Dokonce už dvakrát udělili Cenu za snění o chemii (anglicky Dream Chemistry Award) ve výši patnáct tisíc eur, pak jim ale došly peníze. 

O ceně pro mladé snílky mi řekli před rokem ve Varšavě. A hned mi také nabídli, že bychom ročník 2017 mohli uspořádat společně v Praze, pokud bychom ovšem byli ochotni to celé zaplatit. Odpověděl jsem žertem, že to je nabídka, která se neodmítá. Ve skutečnosti se mi nápad od začátku líbil, a když jsem cenu snížil o třetinu, podařilo se mi přesvědčit i kolegy z našeho pražského ústavu.

Na začátku jsme oslovili stovky renomovaných chemiků z celého světa, aby nám doporučili nadějné mladší kolegy. Ty jsme pak vyzvali, ať nám pošlou svůj projekt snů. Sešlo se nám tak přes třicet přihlášek z nejlepších univerzit čtyř kontinentů. Z nich jsme vybrali pět nejzajímavějších a jejich autory pozvali do Prahy. Zde dostal každý finalista půl hodiny, aby během veřejné přednášky přesvědčil odbornou komisi, že jeho chemický sen je nejen ze všech nejodvážnější, ale také v budoucnu realizovatelný. Mým favoritem byl Australan Justin Chalker, který…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte