47-profil-koptar
Michal Kopťár • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Část podzimu strávil tím, že ve výcvikovém středisku české armády ve Vyškově vstával ve 4.30, běhal v kanadách s batohem na zádech a se zbraní v ruce nebo – to si zejména oblíbil – střílel z kulometu. Na klopě kabátu se tomuto hodností svobodníkovi červená vlčí mák, který si u příležitosti dne veteránů koupil u svého vršovického pekaře, a nemůže se dočkat debaty, jež ho čeká za pár desítek minut. Vystoupí tam totiž dva muži, které „velmi respektuje“ a kteří ho inspirují – generál Petr Pavel a výsadkář Ivo Zelinka. V komunálních volbách kandidoval na Praze 10 na lidovecké kandidátce, a i když se do zastupitelstva nakonec nedostal, plánuje, že bude kolegům neformálně pomáhat. Na sociálních sítích je vcelku krátce, ale vzbudil tam svými fotkami a videi natočenými ze „stanoviště“ lokomotivy dost rozruch (na Twitteru má téměř osm a půl tisíce sledujících) a přitáhl značnou pozornost k povolání, jež předtím zajímalo jen pár fanoušků železnice.

Michal Kopťár (30) je dnes zřejmě nejslavnějším českým strojvůdcem. Kromě zjevného zápalu pro práci, která nemá ve zdejší společnosti nijak oslnivou pověst, navíc propaguje cosi, co by bylo možné nazvat aktivním občanstvím. „Vždy mi vadila pasivita a mlčení. Snažím se to měnit,“ říká. A platí to i v praxi: perspektivní mladý muž nedávno podal výpověď u Českých drah.

Dělat to jinak

Jednu věc Michal Kopťár neslyší rád, stejně jako většina strojvůdců. Když o něm někdo řekne, že je řidičem. „My nejsme řidiči,“ odpoví se sice…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte