Není úplně běžné, aby se šťastně ženatý padesátník na narozeninovém večírku na první pohled zamiloval, ještě k tomu do o tucet let starší ženy. Zcela neobvyklé ale je, když se do téže ženy současně zamiluje i jeho manželka. Přesně to se nám s mou ženou Ivkou stalo poslední říjnový pátek na oslavě devadesátých narozenin Rudolfa Zahradníka, kde se sešel zástup oslavencových bývalých studentů a spolupracovníků včetně německé kancléřky. S Angelou Merkel jsme oba u tohoto doyena české fyzikální chemie pracovali – ona jako mladá badatelka na sklonku reálného socialismu, já jako postgraduální student hned po revoluci.

Večírek v dejvické Lannově vile byl v nejlepším, když si Angela Merkel ze zdvořilosti na chvíli přisedla i k našemu stolu. A hned si u číšníka lámanou slovanštinou objednala sklenici „krásného“ vína. Má žena rychle pochopila, že kancléřka zaměnila ruské slovo za český výraz pro „červené“, a ve snaze pomoci se jí chtěla zeptat, zda mluví česky. Z nervozity z ní ale vypadlo: „Sprechen Sie Deutsch?“ Kancléřka se zarazila a chvíli to vypadalo, že na nás zavolá bodyguardy, pak se ale rozesmála, a ledy byly prolomeny. Začala vzpomínat na Prahu poloviny osmdesátých let, ve které se cítila svobodněji než v domovském východním Berlíně. Na práci v Československé akademii věd, kde prováděla chemické výpočty na sálových počítačích s děrnými štítky, na pražské kolegy, kteří ji zvali domů na večeři, kdykoli se cítila osamělá, i na mafiánské praktiky východoněmeckých celníků,…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte