Kultura

Neotevřené dopisy

Novinářka Alice Horáčková (1980) knižně debutovala před čtyřmi roky biografickou knihou Vladimíra Čerepková – Beatnická femme fatale, která získala nominace na literární ceny. Dva roky poté publikovala svazek rozhovorů se sourozenci výjimečných osobností 7× ve vedlejší úloze. A znovu s dvouletým odstupem a v témže nakladatelství Argo, které jejím knihám věnuje pěknou grafickou péči, zveřejnila svoji první prózu: Neotevřené dopisy. Jsou zpovědí paní Aleny, ženy v letech, která vypráví svůj životní příběh Vlastě Dvořákové, jež ovšem o sobě neřekne ani slovo; je pouze ozvučnou deskou.

Alena na přeskáčku bilancuje: po únoru 1948 jejím rodičům sebrali zlatnictví, jako školačka byla nucena z učebnice vytrhávat portréty předtím zbožštělého Stalina, v pubertě propadla výtvarnému umění, vystudovala pražskou hollarku, vypadalo to na slušnou profesní kariéru ve Francii, ale vrátila se do husákovské Prahy, v níž pak s manželem a dcerou víceméně přežívali: ona držela praktický chod rodiny, on tvořil, ale nemohl vystavovat a propadal se do těžkých stavů, pil a čím dál víc na něj doléhala bipolární porucha. Svobody se manželé dožili, ale Jára, jak se mu v knize říká, byl už vnořený do svého vlastního světa.

Formou v podstatě běží o monologické interview, v české žurnalistice zřídka využívaný žánr (otázky jsou vyňaty a odpovědi nakomponovány do souvislé výpovědi). Postavu Aleny i osobnost jejího může, výtvarníka Jaroslava, ovšem autorka zobecnila do typů.…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte