Stand up komici v Rock Café, Underground comedy
Stand up komici v Rock Café, Underground comedy • Autor: Matěj Stránský

Nalevo slam poetry, napravo stand-up. Je středeční listopadový večer a v pražském Rock Café právě soupeří o pozornost publika dvě zábavní formy, které spojuje jeden člověk na pódiu, jeho výmluvnost, vtip a mikrofon, ale rozděluje postavení na české kulturní scéně. V básnivé slam poetry se pořádají mistrovství, komediální stand-up zatím funguje na okraji spektra. Zaplněný sál napravo ale naznačuje, že by to tak nemuselo být napořád. Na osm komiků zaštítěných značkou Underground Comedy dorazilo sto padesát lidí. „Ještě před dvěma lety by to byla jen polovina,“ říká Tomáš Plhoň, který kromě svých výstupů funguje i jako producent skupiny.

Underground Comedy je jedno z několika uskupení, které v posledních letech zkouší prorazit monopol zavedené značky Na stojáka. Tato skupina funguje čtrnáct let (právě teď ze svých vystoupení udělala speciál, který jde do kin) a díky masivnímu zásahu přinesla do Česka povědomí o stand-upu. Jde však o poněkud zkreslený obraz a většinu nových, převážně amatérských tváří bez hereckého vzdělání inspirovalo něco úplně jiného – americké nebo britské vzory, jež představují standupovou špičku a kterým se zkouší přiblížit. Dělají to však v prostředí, jež se kulturně i historicky zásadně liší od toho anglosaského a více tíhne k neangažovanému humoru a klaunským scénkám. Češi jednoduše touží po jiném typu zábavy a mají jiná témata. Tento specifický žánr získává přesto v malé a mentálně specificky nastavené komunitě zajímavější prostor, než by se mohlo…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte