15_tema01_jaros
Vytvořit problém a řešit ho dalším. (Andrej Babiš) • Autor: Milan Jaroš

Nebýt jedné cesty do Ženevy, která letadlem trvá hodinu a půl, mohl by Andrej Babiš považovat minulý týden za víc než úspěšný: setkal se s několika evropskými lídry v jejich zemích, v Praze přijal k přátelskému jednání svého polského kolegu a mezitím sršel velkými plány na stavbu nové Národní galerie. Zmíněná cesta dvou novinářů do Švýcarska však měla zvláštní efekt: potopila premiéra do rodinného a zároveň i kriminálního dramatu. A také obrovsky zrychlila čas, věci, které se táhly třináct měsíců, se nyní odvíjejí ve vteřinách a pro Babiše ne zrovna dobře.

15_tema03_repro seznam_cz
Zrychlit čas. (Andrej Babiš mladší se svojí matkou) • Autor: repro Seznam.cz

Složitě vznikající vláda se opět rozechvěla v základech, když novináři serveru Seznam Zprávy natočili ve Švýcarsku výbušnou výpověď premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který na skrytou kameru říká, že jeho „otec chtěl, aby zmizel“. Právě zmizení Babiše juniora před rokem přitom zpomalilo rozplétání největší premiérovy slabiny – jeho možného podvodu s evropskými dotacemi při stavbě luxusního sídla Čapí hnízdo. Ministerský předseda se dostal pod nečekaný tlak a v konfrontaci se synem ukázal, jak daleko dokáže jít, když někdo sáhne na jeho zájmy. Zároveň anabáze Babiše mladšího nastolila otázky dotýkající se už nejen dotačních milionů, ale možná i národní bezpečnosti Česka.

Já jsem to tak nazval

Kriminální rozměry současného skandálu lze shrnout do jedné věty: ukryl premiér Andrej Babiš svého syna z prvního manželství do zahraničí ve snaze zkomplikovat či znemožnit vyšetřování své podezřelé transakce s dotacemi, nebo ne? Babiš mladší se dostal do problémů poté, co získal (stejně jako jeho sestra Adriana) anonymní akcie Čapího hnízda, firmy čerstvě vyvedené z holdingu Agrofert. Tato transakce měla jeho otci pomoci dosáhnout na evropský příspěvek. Jeho miliardový Agrofert by totiž výpomocnou dotaci pro menší podnikatele nedostal, kdežto malý rodinný podnik ano. Policie celou věc považovala za účelové obcházení zákona, a proto oba Babiše a dalších devět podezřelých včetně Babišovy současné ženy Moniky loni na podzim obvinila.

I_obalka_R47
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Tím, že se Babiš junior ocitl na delší dobu v cizině, opakovaně na Ruskem kontrolovaném Krymu a na Ukrajině a později ve Švýcarsku, se k němu policistům zkomplikoval přístup. Při detailnějším pohledu na věc se vede ještě navíc spor, zda nebyl Babiš mladší unesen. „Já jsem to nazval únos i v e-mailu policii,“ řekl reportérům Seznamu Babiš junior.

Střední Evropa zažila politický únos naposledy v polovině devadesátých let, když příslušníci slovenské tajné služby SIS násilně zavlekli syna tehdejšího slovenského prezidenta do Rakouska, kde byl nalezen zbitý. Později se zjistilo, že ruce v tom mohla mít slovenská vláda, která chtěla tímhle násilným krokem donutit prezidenta k odstoupení. V případě Andreje Babiše mladšího je realita výrazně komplikovanější, a méně jednoznačná.

Věděli to všichni

Babiš mladší na nahrávce reportérů říká, že jej do zahraničí odvezl jistý Petr Protopopov, člověk, který pracoval pro jeho otce. Měl to být on, kdo přišel s nápadem přemístit premiérova syna na Krym. Babiš mladší si stěžuje, že společně prožité chvíle v zahraničí pro něj nebyly příjemné, líčí Protopopova jako člověka, kterého se „trochu bojí“. Otec prý o Krymu na začátku nevěděl, chtěl ho však podle Babiše juniora někam schovat, což Protopopov splnil.

Že by šlo o únos, relativizuje ve své výpovědi ale sám Babiš mladší, slovo použil jen jednou a při jeho vyslovení ho dal do uvozovek. Premiér i Protopopov jakékoli nedobrovolné zacházení s Babišem juniorem vyloučili. „Nikdy jsem ho nenutil proti jeho vůli, nikdy jsem mu nic špatného neudělal,“ řekl Protopopov v jediném rozhovoru, jejž poskytl deníku Právo a který byl domlouván s premiérovým týmem. Protopopov v něm uvádí, že se na premiérovo přání staral o Babiše juniora jako pečovatel. A potvrzuje, že spolu čtyřikrát navštívili Krym, Ukrajinu a Rusko.

Podle Protopopova Babiš mladší trpěl schizofrenií, cílem cest bylo vytrhnout ho z jeho prostředí a v zahraničí ho přivést na jiné myšlenky. Ruskem anektovaný Krym označuje za logickou volbu: na jeho zabrání Ruskem z ukrajinských rukou nevidí coby rodilý Rus a přesvědčený stoupenec tamního režimu nic špatného a navíc se zde snadno domluví, na rozdíl od jiných zemí. „Kdybychom jeli do USA nebo na Kubu a něco se náhle přihodilo, byl bych ztracený. A protože v Rusku v září nebylo jinde teplo než na Krymu, který je navíc proti takovému Soči opravdu pěkný a je na co se podívat a co dělat, tak jsme jeli tam,“ uvedl Protopopov.

Sevastopol, Crimea in pictures
Bez dozoru. (Sevastopol na Krymu) • Autor: Sergei Malgavko/TASS

Do Ruska i na Krym Babiš mladší cestoval na ruské vízum, celou dobu s ním však jeho pečovatel nebyl. Na Krymu ho zanechal v přítomnosti mladé Ukrajinky, kterou ale sám neznal, kontakt na ni mu prý dal jeho kamarád a Protopopov pak jen ženu a Babiše juniora dal dohromady. Nic z toho nelze ověřit, Protopopov jména kamaráda a ženy neuvádí. Naznačuje pouze, že vztah byl dočasný, neboť žena na Krymu pracovala jen přechodnou dobu a potom se vrátila domů za svojí matkou do ukrajinského hornického města Krivoj Rog.

Tady ji také později navštívil i Babiš mladší, když ho tam z Prahy odvezl autem opět Protopopov. Kde se junior pohybuje, věděl podle Protopopova celou dobu i jeho otec premiér. „Věděli to všichni, táta, máma, rodina,“ říká Protopopov.

 

 

 

 

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte