Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Pod vládou Pirátů

Co chystá strana, která okouzlila česká velkoměsta

Pirátská strana Praha
Umění hrát vabank. (Primátor Zdeněk Hřib seznamuje pražské členy s tím, co koalicí na magistrátu získali a co se prosadit nepovedlo) • Autor: Matěj Stránský

Nedávné komunální volby potvrdily, že Piráti jsou nastupující síla. Získali 358 zastupitelů, dvanáctkrát více, než jich měli dosud. V Praze si prosadili primátora, obhájili starostovský post v Mariánských Lázních, své první komunální baště, a nově mají starostu v Praze 5 a 12 a také v Lokti kousek od Sokolova. Kromě toho mají své zástupce v radě několika velkých měst: Brna, Ostravy, Jihlavy či Zlína.

Když k tomu přidáme, že ve sněmovně mají dvaadvacet poslanců, tedy třetí nejsilnější klub po ANO a ODS, a v průzkumech se stále bezpečně drží nad deseti procenty, střídají se v nich o druhé a třetí místo s ODS, zdá se, že s touto stranou musíme v české politice do budoucna počítat. Ale co to vlastně znamená?

Chceme vládnout

„Nemáme sice náměstka, ale máme důležité výbory, hospodářský, sociální a pro územní rozvoj, díky tomu budeme mít kontrolu nad změnami územního plánu,“ vypočítává úspěchy v bitvě o pražskou radnici elegantní muž v obleku, pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib. Na pódiu ho sleduje několik desítek lidí, členů pražské pirátské organizace. Mohou být spokojeni, kromě zmíněných výborů a primátora, který bude mít v gesci informační technologie a vztahy se zahraničím, mají Piráti ještě dva radní odpovědné za bydlení, školství a navíc za otevřenou a transparentní radnici.

Je čtvrteční podvečer a Hřib má pro vysvětlování dobrý důvod – pražští Piráti budou následující čtyři dny, od pátku do tohoto pondělí, na internetovém fóru debatovat a také hlasovat o…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte