Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Obnova národů – Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999

Timothy Snyder je i v Česku známý a respektovaný historik. Věhlas mu zajistily knihy Krvavé zeměČerná zem či rozhovor s historikem Tonym Judtem Intelektuál ve dvacátém století. Letos pak vyšla česky jeho kniha Obnova národů – Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999. Tato chronologie je ovšem matoucí. Název evokuje, že Snyder pokračuje v práci započaté Krvavými zeměmi, které popisují události druhé světové války na území těchto států, ale pravda je opačná. Obnova národů vyšla sedm let před nimi. A právě čtenářům této klasiky poskytne novinka mnoho zdrojů intelektuální radosti a další obzory. K temným reáliím dodá širší historii těchto států i jejich obyvatele.

Kdo si z Krvavých zemí odnesl, že došlo k opakované destrukci fungujících států a jejich institucí, což otevřelo cestu k mašinerii vyhlazování, pak novinka tento obraz dále zproblematizuje. Sleduje vývoj státních útvarů v tomto prostoru od 16. století a ukazuje, co přesně znamená, že národy jsou fiktivní společenství. Třeba když popisuje, jak se podařilo vytvořit Litvu, ale chyběli v ní Litevci. Z dnešního pohledu se zdá absurdní, že obrozenci v jednotlivých státech usilovali o to, aby se jazyky mezi sebou co nejvíce lišily, a lidé si tedy rozuměli co nejméně. Psaná forma češtiny, polštiny i litevštiny kdysi vypadala velmi podobně. Jenže Češi se potřebovali odlišit od Němců, a tak zavedli písmena č, š nebo ž. Litevci se potřebovali odlišit od…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte