Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Fakta proti Babišovi

Jak jde dohromady, když někdo řídí stát a zároveň na něm vydělává

Lze řídit stát a zároveň mít obrovský prospěch z jeho peněz? Česko s Andrejem Babišem v čele si už pár let zvyká na to, že ano.

Premiérův vztah k Agrofertu a k čerpání dotací a zakázek už ale přestává být domácí záležitostí. Ve hře jsou miliardy z fondů EU, a tak se o české specifikum začíná zajímat čím dál víc lidí v Bruselu, znepokojených představou, že by ze společných peněz sponzorovali byznys politika, který na rozdělování těchto peněz dohlíží a může o nich rozhodovat.

Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan minulý týden potvrdil, že střet zájmů českého premiéra se v komisi skutečně řeší, a to koordinovaně na třech direktoriátech. „Nemyslím si, že bychom měli dělat unáhlené závěry, dokud nebudeme mít pohromadě fakta,“ prohlásil diplomaticky Hogan, když minulý čtvrtek odpovídal na dotazy europoslanců ve výboru pro kontrolu rozpočtu. Potvrdil však, že si komise vyžádala z Česka podklady a že v případě porušování předpisů zakročí.

Přijmout vhodná opatření

Pro pochopení bruselského neklidu je potřeba krátký návrat v čase. V Česku od loňského února platí upravený zákon o střetu zájmů známý jako „lex Babiš“. Členům vlády zakazuje vlastnit média a firmy, které se ucházejí o státní zakázky nebo dotace. Babiš ještě jako ministr financí protestoval. Zastal se ho Miloš Zeman a zákon vetoval, minulá sněmovna ovšem prezidenta přehlasovala, a tak se Babiš musel přizpůsobit. Svoje podnikatelské impérium Agrofert převedl do takzvaného svěřenského fondu. Na…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 661
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte