Vyšetřování podezření z padesátimilionového dotačního podvodu na Čapím hnízdě Andreje Babiše trvá už čtrnáct měsíců a konec se nedá v nejbližších měsících očekávat. Podle informací Respektu je aktuálním důvodem průtahů především přístup Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího – tedy dětí současného premiéra – k vyšetřování. Adriana Bobeková zatím absolvovala jediný výslech, Babiš mladší se zatím ještě nikdy nedostavil. Oba argumentují zdravotními potížemi a mávají potvrzením od lékaře.

Jejich spolupráce při vyšetřování je zásadní. Oba patřili mezi vlastníky Čapího hnízda v době, kdy farma inkasovala evropskou dotaci. Je nutné přesně zjistit, nakolik byli iniciátory žádosti o evropské peníze a jestli věděli o konspiraci, jež se skrývala za žádostí a která je od počátku letošního roku popsána ve zprávě evropské vyšetřovací jednotky OLAF. Vyšetřovatelé a státní zástupci pátrají po tom, zda Bobeková a Babiš mladší věděli, že společnost Čapí hnízdo byla na ně převedena, jak říká zpráva OLAF, aby mohla inkasovat dotaci jako „malá firma“. Jako součást holdingu Agrofert by (jak již bylo mnohokrát řečeno) na dotaci nedosáhla.

Respekt zjistil, že vyšetřovací tým nyní zvažuje, že stíhání Adriany Bobekové a Babiše mladšího přesune do samostatného projednávání. Urychlilo by se tím vyšetřování dalších šesti lidí, včetně premiéra Babiše. Je tu ale otázka, zda by to pro děti premiéra neznamenalo výhodu – jak známo, čím později se trestný čin od chvíle spáchání dostane k soudu, tím…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2727

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte