Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Co jsme my, budete i vy

Pošmourný listopadový večer, pach tlejícího listí, věnce a trsy rozkvetlých chryzantém, svíčky na čerstvě napucovaných hrobech. Dušičky, svátek všech zesnulých. V davu návštěvníků hřbitova si však člověk připadá spíš jako na rušné křižovatce, ačkoli i tam lze narazit na několik tichých míst. Mají podobu zarostlých, potemnělých náhrobků, byť kolikrát skrývají ostatky osobností, které by si vzpomínku zasloužily.

Adopce hrobů, kterou nabízí Správa pražských hřbitovů, dávno není žádnou novinkou, a dnes jí už vděčíme za záchranu hrobových míst řady významných osob, či naopak místeček tak „zanedbatelných“, jakým je třeba hrob Zimmermannových dětí.

Mlynářský pomocník Augustin Zimmermann se v roce 1861 po sérii životních ran ocitl v tak tíživé situaci, že ji na vrchu Žižkově vyřešil vraždou svých tří synků a čtyřleté dcerky, načež sám spáchal sebevraždu. Jejich olšanský hrob mohl být dávno zrušen, kdyby ho neadoptovala laskavá nájemkyně a neuchovala nám tak památku na pět lidských životů, které zmařila bída a v té době neexistující sociální pomoc. Na svou adopci ale dál čekají třeba Julius Grégr, Anna Náprstková nebo spisovatel Alfred Fuchs, umučený v Dachau. Elisabeth Offermannová zemřelá roku 1834 už se bohužel nedočká. Manželku zakladatele jedné z prvních brněnských textilek jsem chtěla nedávno adoptovat já. Trápí mě, ke kolika mimořádným ženám zůstává historie neprávem slepá, tak jsem to chtěla alespoň v jejím případě napravit.

Podnikavá Elisabeth po brzké smrti svého…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte