Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

Káva jako všelék

72_foto wikimedia
Rozpouštění ledvinových kamenů při čajovém dýchánku.

Že se vnímání přínosu či naopak škodlivosti kofeinových nápojů – kávy, čaje a čokolády – pro lidský organismus může během věků měnit, není pouze otázkou osobních preferencí. „V raném novověku byla jakákoli poživatina považována buď za lék, nebo za škodlivou věc,“ říká Karel Černý, přednosta Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků na 1. lékařské fakultě UK.

Coby historik medicíny jste se ve svých pracích zabýval dějinami České psychiatrické společnosti nebo prostituce, vyšla vám také velká monografie o moru. Teď jste dokončil knihu o kávě, čaji a čokoládě v raném novověku a jejich příchodu do Evropy. Od moru ke kávě – to je celkem velký skok.

Může se to tak jevit. Když jsem ale před čtyřmi lety dokončil „mor“, cítil jsem, že si potřebuji odpočinout od popisů epidemií a toho, jak se nakažení dřív, než zemřeli, zašívali do pohřebních rubášů, aby měli jistotu, že v nich budou uloženi do hrobu.

Náhodou jsem v té době narazil na dizertační práci Leonarda Ferdinanda Meisnera z Löwenberku z roku 1720 s názvem Posouzení užívání a nadužívání kávy, čaje, čokolády a tabáku. To mě zaujalo – baroko, a na pražské lékařské fakultě se řeší pití kávy! Je ale nutné říct, že tyhle nápoje byly pojímány jako medicína a dostupné byly především v lékárnách. A že lékaři – až na malou skupinku odpůrců – považovali jejich účinky na člověka za pozitivní.

Takže zastánci teorie o škodlivosti kofeinových nápojů moc…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 346
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte