Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Skleník pod zemí

Novým lékem na změnu klimatu má být odebírání oxidu uhličitého ze vzduchu a jeho ukládání v geologických vrstvách

67A_profimedia
Amazonský prales je obrovským rezervoárem uhlíku – a kácení je zdrojem emisí. • Autor: AFP, Profimedia

Decatur ve státě Illinois je městem postaveným na oxidu uhličitém. Přeneseně i doslova. Zdejší závod firmy Archer Daniels Midland polyká kukuřici, rozemílá ji, fermentuje a mění v biolíh do motorů aut. Oxid uhličitý, který se při tom uvolňuje, je zachycován a vháněn do téměř tříkilometrové hloubky, do zdejších pískovcových vrstev, kde by měl zůstat tisíce let. Nedostává se tedy do atmosféry a nezhoršuje změnu klimatu. Na fotografiích vše vypadá jako běžný provoz s komíny, sily a fermentačními tanky, přesto je dost výjimečný. Je totiž jediný na světě, kde už alespoň zkušebně funguje technologie CCS (carbon capture and storage, zachycování a ukládání uhlíku) v kombinaci s biomasou, v tomto případě s kukuřicí.

Ačkoli zatím zbavuje atmosféru naprosto zanedbatelného množství skleníkových plynů, pro mnohé je příslibem, že se globální oteplování nakonec přece jen podaří zkrotit. Začátkem října totiž nová zpráva klimatického panelu OSN potvrdila, že chceme-li zabránit tomu, aby o miliony lidí více muselo čelit chudobě, hladu nebo ztrátě domova, bez masivního odčerpávání skleníkových plynů z ovzduší se zřejmě neobejdeme. Klíčem k tomu má být právě ukládání uhlíku odebraného z rostlin, které jej zachytávají a udržují mimo atmosféru.

Staré dluhy

Až do pařížské klimatické konference v roce 2015 se za hranici, kdy se klimatické změny stanou nebezpečnými, všeobecně označovalo ohřátí planety o více než dva stupně Celsia do roku 2100. V Paříži se však ozvaly ostrovní státy,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 705
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte