Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Sauning není zločin

„Nevím, co je odvážného na tom, že člověk porušuje zákon.“ Tak před dvěma lety komentoval současný starosta Prahy 3 Alexander Bellu rozhodnutí Nadace Charty 77 věnovat Cenu Františka Kriegla squatterům z Autonomního a sociálního centra Klinika. Dát cenu udílenou za občanskou statečnost lidem, kteří se rozhodli dělat veřejně prospěšné aktivity v nevyužívaném, následně jimi ilegálně zabraném objektu, totiž zastupitel za ODS považuje za pohrdání právem. A dělá to tak usilovně, že si na svém boji s Klinikou postavil značnou část své komunální agendy.

Velmi legračně proto působí, když se teď ukázalo, že jako kritik squattingu považuje za zcela přirozené, když si něco cizího může zabrat sám pro sebe. Jak zjistil deník MF DNES, bez povolení společenství vlastníků domu, ve kterém na Žižkově bydlí, si na jeho střeše postavil saunu. Dostat se do ní může jen on a další majitelé bytů v posledním patře, zbytek obyvatel domu má smůlu.

Aktivisté z Kliniky a spřízněného Radia Tuleň zprávu přijali s pochopením. V rámci své solidarity ve středu dokonce uspořádali demonstraci před Belluovou radnicí. Dorazili na ni v županech a s transparenty se slogany „Sauning není zločin“ či „Každá střecha potřebuje svoji saunu“, čímž dali v parafrázi známých hesel používaných na obhajobu Kliniky najevo, že to s podporou Bellua myslí ironicky.

Jenže zdá se, že poslední se bude smát Bellu. Člověk, který se společnou střechou nakládá bez souhlasu jejích majitelů, totiž mohl koncem týdne spokojeně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte