graf

Čeští občané se stali svědky nejnákladnější kampaně v dějinách samostatného státu. Za rekordem stojí především Babišovo hnutí ANO. Jen v Praze utratilo za agitaci před komunálními a senátními volbami víc než jeho konkurenti po celé republice. Celkově za svou záplavu billboardů a mítinky nad gulášem a klobásami utratilo 150 milionů korun (viz graf).

To je výrazně nad devadesátimilionovým limitem, který zákon ukládá politickým stranám například při volbách do sněmovny. Pro komunální volby totiž žádný horní limit neplatí. Zákonodárci tím vyšli vstříc místním uskupením v malých městech a obcích. Administrativa spojená s vykazováním utracených peněz – vedení účetnictví či povinnost mít transparentní účet – by podle politologů mohla kandidáty od účasti ve volbách odrazovat. A to do takové míry, že by se v řadě malých obcí nemusely volby vůbec konat. Zároveň se v Česku volí do 6300 zastupitelstev. Uhlídat takové množství účtů (a nastavit u jednotlivých obcí smysluplný limit) by bylo podle tvůrců zákona nad možnostmi Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Ten má jinak kontrolu volebních účtů v gesci.

Debata o tom, jak omezit stranické výdaje i v komunálních volbách, se nicméně vede. Současná kampaň ANO, které má výrazně větší finanční možnosti než jeho konkurenti, by ji mohla umocnit. „Dnes se…

obal 41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 514

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte