Kultura

Jeffrey Eugenides: Z první ruky

Jeffrey Eugenides je autorem bestsellerů Sebevraždy panen,HermafroditHra o manželství. V nich řeší nejistoty dospívání, rozkolísanou sexuální identitu, ale i širší otázku, co znamená být Američan – a stejná témata se objevují v jeho první sbírce povídek. V USA se objevila loni a obsahuje desítku kratších próz, z nichž osm už vyšlo časopisecky, zatímco úvodní a poslední (po níž je soubor nazván) mají premiéru. Přestože co do invenčnosti s romány tyto povídky zcela rovnocenně soupeřit nemohou, pořád nabízejí krutě realistické a srozumitelně podané vhledy do duší hrdinů i jejich vlasti.

Nejčastěji opakujícím se typem je bílý muž středního věku ze střední třídy, jenž čelí krizi: rozpadají se mu vztahy i nadšení pro tvůrčí práci, mladistvý idealismus je pryč. Nastoupil dospělý život plný zklamání a tichého smutku – a také finanční úzkosti. Nikdo přitom netrpí chudobou jako spíš pocitem, že mu není dopřáno konzumovat tak, jak by v pozdním kapitalismu měl. Jediní protagonisté, již nepodlehli tlaku peněz, jsou ti, kteří je už mají: naivní Mitchell z bohaté rodiny, který chce dosáhnout v Thajsku osvícení, nebo doktor Peter Luce podnikající výzkum mezi neprobádanými kmeny v džungli.   

A nic jiného než tento celkový stav se podle Eugenidese v dnešních Spojených státech ani čekat nedá. V zemi, kde…

obal 41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte