Kultura

Mohsin Hamid: Exit West

Mohsin Hamid se skrze magický realismus střízlivě dívá na fenomén migrace

Světové politice už nějaký čas dominuje mentalita zdí, a to nejen metaforicky. Donald Trump na Valném shromáždění OSN zatracoval globalismus a vyzdvihoval politiku patriotismu. A údajně navrhl Španělsku postavit zeď přes celou Saharu, ne nepodobnou té, kterou pořád ještě nepostavil na amerických hranicích s Mexikem. Španělský ministr zahraničí možná nevěřícně zakroutil hlavou, ale takový Viktor Orbán jí bezesporu uznale přitakal. Na jižní hranici Maďarska se už tři roky hrdě vypíná žiletkový plot jako ostrá civilizační hráz.

Je to do určité míry pochopitelné. Za hranicemi se v mraze či horku nekrčí lidé v nouzi, ale zmutovaná mediální realita. Masa migrantů přicházející se zkušeností, která je pro západní publikum velmi abstraktní – s válkou. Dehumanizace uprchlíků je tak snadná, protože válka je z principu nelidská. Každý se jí umaže; a každý, kdo prchá, si v očích obyvatel svého bezpečného cíle přináší kousek zakrvavené temnoty.

V reakci na toto mediální i politické odlidštění vznikla v literatuře – která s vykořeněním, vyhnáním a putováním pracuje od prvopočátků – řada děl zabývajících se uprchlictvím. Kromě vzpomínkových knih či populárně-naučných děl o příčinách migrace to je především próza, která se snaží uprchlictví vtisknout lidský rozměr. V Česku to je například román Marka Šindelky Únava materiálu…

obal 41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte